nordic walking    ponuka    kalendár akcií    o mne    kontakt  
 www.vpohybe.sk » nordic walking  Štvrtok 20.06.2024  

Určite budete všetci súhlasiť, že beh a chôdza – obidve tieto obľúbené „súrodenecké" pohybové aktivity sú pre mnohých zdrojom fyzickej aj psychickej pohody. Beh a chôdza – pre človeka pohyb taký prirodzený. Je to ale stále tak? Sedavý spôsob života nás nenápadne ale vytrvalo čoraz viac vzďaľuje práve od toho, čo je pre nás najprirodzenejšie.

Na začiatku je chôdza
Keď dieťa urobí svoj prvý krôčik, tešia sa všetci. Fotky, videá, radosť a dobrá nálada. Neskôr prídu kroky dva, rýchlo pribúdajú ďalšie a ďalšie a nakoniec sa môže rozbehnúť do objavovania sveta. Potom však príde škola, povinnosti, práca, kariéra, rodina a zrazu sa už nedá behať ako voľakedy. Vaše telo si už nevie spomenúť na ten bezstarostný beh z detstva. Po každom pokuse o návrat k prirodzenému pohybu telo protestuje. Vyskúšajte vrátiť sa na začiatok. Začnite chodiť. Nie však len tak. Začnite chodiť "seversky". Nordic Walking je škandinávsky výmyseľ, ktorý vznikol spojením chôdze a behu na lyžiach. Nordic Walking = "bežkovanie na suchu".

 

Chôdza ako dobrý základ
Základným rozdielom medzi chôdzou a behom je chýbajúca letová fáza pri chôdzi, čo znamená, že ste vždy aspoň jednou nohou na zemi. V dnešnej dobe to celkom potrebujeme, nemyslíte? Môžete si ľahko prispôsobiť tempo, máte dosť času sústrediť sa na správnu techniku, uvoľnenie napätia, kde to telo potrebuje, rozpohybovanie celého tela. Chôdza je tiež aj veľmi dobrý základ behu. Ak je vaša kondícia ešte niekde na dovolenke, je lepšie začať s chôdzou a neskôr prejsť k behu.

Dobrá technika, správny základ každej pohybovej aktivity
Dobrá technika každej pohybovej aktivity je základom pre dlhotrvajúce zdravie. Čo je ale kvalitná technika chôdze? Môžeme sa na to pozrieť z hľadiska biomechaniky: mal by to byť pohyb, ktorý čo najmenej zaťažuje naše telo, teda je čo najefektívnejší. Každý človek je však iný a tak sa ani pri technike netreba držať presne napísaných právd v knihách a na internete, ale prispôsobiť ju svojim telesným možnostiam. A v konečnom dôsledku aj psychickým :). Rýchlosť zvládnutia dobrej techniky závisí od mnohých faktorov - schopnosť vnímať jednotlivé časti svojho tela, schopnosť ovládať ich, určitú rolu zohráva aj talent, psychický stav človeka, energetický stav (vyčerpaný človek potrebuje niečo úplne iné, ako učiť sa správnu techniku :)
 
Prečo Nordic Walking?
Nordic Walking je chôdza s paličkami, pri ktorej sa používa špecifická technika a špecifické náradie. Paličky poháňajú vpred, uľahčujú stúpanie do kopca, pomáhajú vytvoriť rytmus, skoordinovať ruky s nohami, rozpohybovať, posilniť a prepojiť vrch so spodkom a niekedy môžu aj namotivovať a urobiť dobrú náladu. 
Veľkou devízou Nordic Walkingu je jednoznačne prostredie, v ktorom sa zvyčajne táto aktivita vykonáva – PRÍRODA. Čo je to? Hryzie to? Nieee. Vonia to, šumí to, spieva to, zoceľuje telo, povznáša ducha a formuje charakter :)

Čo na to potrebujete?
Nordic Walking je pohybová aktivita ako každá iná. Na začiatok vám stačí málo, niektorí neskôr zistíte, že motiváciu si ľahšie udržíte, keď sa občas odmeníte niečím kvalitným na seba, na nohy, na ruky, čo vylepší váš komfort a poteší oko. Čo teda na tom úplnom začiatku? Paličky na Nordic Walking a oblečenie a obuv, ktoré by ste si zobrali do lesa. Keď neviete ako na to, poraďte sa s tými, ktorí sa venujú Nordic Walkingu už dlhšie. Niet nad osobnú skúsenosť. Ak niekto z akýchkoľvek dôvodov paličky nemá, nemôže mať, nechce mať, môže si ich predstaviť a pohyb paží a ramien sa hneď zlepší.  

Nordic Walking a SM Systém
Príjemným a celkom efektívnym prostriedkom k dosiahnutiu pokroku v regenerácii tela je cvičenie SM Systém. Prostredníctvom nie veľmi náročných cvikov viete rozpohybovať takmer celé telo, uvoľniť napätie, aktivovať tam, kde je to potrebné, zväčšíť rozsah pohybov a za určitých podmienok aj zlepšiť držanie tela.

Upozornenie – Nordic Walking je prudko návykový a pri neodbornom použití môže spôsobiť vážnu závislosť. Poraďte sa so svojím inštruktorom. :-D

Potrebujete trochu motivácie? Tu je pár tipov na čo všetko môžete Nordic Walking využiť:
Zdravotné hľadisko
- celkové zlepšenie všeobecnej fyzickej kondície,
- ako návrat do aktívneho života po materskej dovolenke alebo po intenzívnom budovaní kariéry,
- zlepšenie držania tela, spolu s cieleným cvičením,
- po úrazoch a operáciách, ako doplnok rehabilitácie,
- zvýšenie vitálnej kapacity pľúc a posilnenie srdcovej činnosti,
- úprava hmotnosti spolu so správnym stravovacím režimom,
- prevencia osteoporózy, spolu s vhodným stravovacím režimom,
- zlepšenie psychickej pohody – pri pohybe sa myseľ zbaví starostí, vyplavia sa endorfíny,
- nepriame zlepšenie imunity – pobytom na čerstvom vzduchu počas celého roka

Kondičné a športové hľadisko
- zlepšenie kondičných ukazovateľov,
- doplnok kondičného tréningu rekreačných, výkonnostných ale aj vrcholových športovcov,
- zlepšenie rozsahu pohybov, spolu s doplnkovým strečingom,
- výborné kompenzačné cvičenie jednostranného zaťaženia športom,
- zlepšenie koordinácie základných pohybových schopností,
- zlepšenie prepojenia vrchu so spodkom,
- zlepšenie silových schopností horných končatín (ak sú z nejakého dôvodu zanedbávané),
- dá sa využiť pri náročných športových podujatiach – horské behy, náročné non-stop prechody naľahko.

ZASIELANIE NOVINIEK
priezvisko a meno
email
súčin 4x1
 
PRIPRAVOVANÉ PODUJATIA
KONTAKTNÉ ÚDAJE


Bratislava
Mgr. Anna Lineková
0948 864 817
www.vpohybe.sk
info@vpohybe.sk

IČO: 44935927
DIČ: 1081722367SHIATSU
relax, prevencia, podpora pre vaše zdravie


 Vlado Linek © 1999 - 2024 ponuka    V POHYBE.sk  121231